Konferenca e I Nderkombetare Shkencore

Më datë 14 qershor 2013, APB zhvilloi Konferencën e I Ndërkombëtare Shkencore “Zhvillimet bashkëkohore, Sfida dhe perspektiva”, në të cilën morën pjesë personalitetet të larta të fushës se drejtësisë dhe ekonomisë. Profesorë të huaj nga Universiteti i Krajovës Rumani, Universiteti i Bolonjës Itali, Universiteti i Athinës Greqi, sikurse edhe profesorët e APB-së, referuan dhe demonstruan një nivel të lartë profesional shkencor. Në këtë konferencë na nderoi me pjesëmarrjen e tij edhe konsulli i Shtetit të Izraelit z. Abraham Lev Louis.

Në konferencë u paraqitën  32 punime shkencore me karakter studimor, analitik dhe empirik, ndër to 5 postera, të përzgjedhura dhe miratuara nga një bord shkencor me pjesëtarë akademikë të shquar vendas dhe të huaj. Konferenca u përshëndet edhe nga një i ftuar special, Z. Florion MIMA – Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, i cili në fjalën e tij theksoi se asgjë nuk ecën përpara pa mendimin e thelluar akademik   si dhe rëndësinë për të identifikuar sektor potencial në zhvillimin e ekonomisë, hartimin e politikave për mbështetjen për mbështetjen e tyre si dhe krijimin e një klime të favorshme për thithjen e investimeve të huaja direkte në vendin tonë.

Më pas pjesë e përshëndetjeve ishin edhe profesorë dhe akademik të shquar të huaj pjesëmarrës në këtë event, si: Prof. Dr. Julian NEDELCU – Universiteti i Krajovës,(Rumani), Prof. Massimo BIANCHI  – Universiteti i Bolonjës, (Itali) si dhe Prof. Dr. Ionel BUSE. Në fund konferenca i mbylli punimet e saj me sukses ku dhe punimet e saj u publikuan në Proceedings Book.

[rev_slider alias=”KONFERENCA E I NDËRKOMBËTARE SHKENCORE”]